Ştiri

Peştera Gălăşeni, deschisă publicului

pesteragalaseni3După o serie de amenajări realizate de Ecotop, în cadrul proiectului "Administrarea ariei protejate Peştera Gălăşeni", peştera de la Gălăşeni este pregătită cum se cuvine pentru a fi vizitată. Peştera poate fi vizitată de maxim 5 persoane, însoţite de ghid, iar un tur complet durează între o oră şi o oră şi jumătate.

Cei care vor vizita peştera Gălăşeni vor admira cascada de la intrare, lacurile subterane, forme de eroziune şi coroziune, stalactite, stalagmite. Traseul trece prin Galeria Superioară, sectorul activ 1 şi Sala Căpiţei de Argint, pe un traseu vizitabil de 1,6 km.

În peşteră trăiesc 16 specii de lilieci, două dintre ele, extrem de rare, mai regăsindu-se doar într-o peşteră din judeţul Braşov.

"Peştera Gălăşeni face parte din patrimoniul nostru şi vom declanşa o acţiune de promovare a ei, de introducere în circuitul turistic
", declară primarul comunei Măgeşti, Gavril Costa.