Ştiri

FOTO: Festivalul de artă populară de la Gălăşeni, la prima ediţie

galasenidansSatul Gălăşeni a fost în zilele de sâmbătă, 26 şi duminică, 27 septembrie gazda primei ediţii a Festivalului de Artă Populară "Gălăşeni - mai mult decât o peşteră". Evenimentul organizat de Ecotop Oradea în colaborare cu Primăria comunei Măgeşti s-a dorit a fi unul prin intermediul căruia să fie promovate valorile tradiţionale ale zonei. Pe parcursul celor două zile, participanţii au ascultat muzică populară şi au urmărit spectacole de dansuri. De asemenea, cei care au dorit să vadă peştera Gălăşeni au beneficiat de un ghid specializat pus la dispoziţie de Ecotop.

Evenimentul a debutat sâmbătă, fiind deschis prin discursurile lui Gavril Costa, primar de Măgeşti, Andrei Acs, preşedinte Ecotop Oradea şi Crăciun Parasca, consilier superior în cadrul Direcţiei pentru Cultură, Culte şi Promovarea Patrimoniului. Cu această ocazie primarul Costa a mulţumit celor de la Ecotop pentru că au atras finanţare şi au amenajat peştera Gălăşeni.

Apoi, Valea Mnerăie (Albastră) a vibrat în acorduri de muzică şi dansuri de pe Valea Crişului Repede. Au susţinut recitaluri tineri artişti locali, solişti vocali şi la higheghe, iar tânărul ansamblu din comuna Măgeşti a încântat asistenţa cu jocurile şi dansurile populare. După ce tinerii şi-au făcut numărul au urmat pe scenă artiştii consacraţi. Au cântat Cornelia Fechete şi ansamblul şi Corina Lele.

Ziua de duminică a continuat în aceeaşi notă, cu recitaluri de muzică populară şi dansuri.

GALERIE FOTO